Seo ipuçları

seo ipuçları

Seo ipuçları ve seo’da dikkat edilmesi gerekenler üzerine ayrıca seo analizi için gerekli olacak bazı yöntemler hakkında bilgi vermek isteriz. Seo da önemli olan bazı şeyleri göz ardı etmeniz ile bazı önemli yapılandırmaları tamamlayamadan bitirirseniz. Malesef seonuz kısmi olarak yarım kalmış veya tamamlanmamış olarak kalır. Arama motoru optimizasyonu yaparken bir çok maddeyi yerine getirmiş olsanızda optimizasyonu bir bütün olarak düşünmenizi istiyoruz. Yarım kalmış veya eksikleri olan bir seo kaba inşaatı bitmiş fakat tamamlanmamış bir inşaat gibidir. O yüzden yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Seo ipuçları

Seo’ya Başlarken…

Seo da en önemli şey analizdir. Ne yapacağınızı bilmeden, yapacağınız işin analizini ve sonrasında işin algoritmasını çıkarmadan işe başlamanız size en baştan kaybettirir. Seo yapan bir çok firma öncelikli olarak rakip analizi, anahtar kelime analizi, sitenin web de ki çıkabilme oranı ve o işin internette ki pazar payı gibi bazı önemli husularına dikkat çekmektedir. Örneğin bir inşaat firması için seo yaptığınızı ve İstanbul’ da olduğunuzu varsayalım. İnşaat Sektörü de kendi alanlarında bir çok dala ayrılabilir örneğin mimarlık, malzeme satışı, müteahhitlik, taahhüt işleri gibi bir çok alan var. Siz burada siteye başlarken hangi alana iş başlayacaksanız ona göre adım atmalı ve rakiplerinizi değerlendirmelisiniz.

Seo yapmak istediğiniz site için anahtar kelime analizi mutlaka gerekli bir işlemdir. Rakip firmalarınız hangi anahtar kelimelerde sizin üstünüzde, hangi ölçülerde hangi sıklıkta çıkıyor bunları kontrol etmelisiniz. Anahtar kelime analizi için Google’ın Adwors anahtar kelime aracını kullanabilirsiniz. Bu doğrultuda yazacağınız başlıkları ve içerikleri oluşturabilir daha sıkı bir çalışma ile siteyi en zirvelere de taşıyabilirsiniz.

Rakip analizi yaparken, rakiplerinizin alexa değerlerini, backlink durumunu, sitesinin optimize edilmiş ve küçültülmüş halini, validator.W3 ten kod temizliğini de kontrol etmeniz gerekmektedir. Çünkü sadece anahtar kelime analizi yaparak seo ya başlamaktansa rakiplerin genel durumları hakkında bilgi sahibi olmak daha verimli olacaktır.

Optimizasyon Süreci

Optimizasyon sürecine başlarken size en önemli tavsiyemiz sitenin mevcut durumunu Gtmetrix veya Google PageSpeed Insight sitelerinden kontrol etmenizdir. Hatta optimizasyon işlemini direk bu iki sitenin verdiği raporlara göre takip ederek küçültme işlemlerini de yapabilirsiniz. Bu sitelerde adım adım hangi yönergeler ile sitenizi küçülteceğiniz de bildirilmektedir. Aslına bakarsanız bu tarz bir çok site olsa da biz Aurora Yazılım olarak bu iki siteyi optimizasyon konusunda çok seviyoruz.  Sitenizi küçültmek sadece resimlerin boyutunu küçültmek değildir.

Aynı zamanda sitelerin görsel düzenlerini çalıştıran CSS ve Javascript kodlarını küçültme, site ikonlarını css sprite tekniği ile birleştirme ve küçültme, Gzip ile dosyalarınızı sıkıştırma, bu css ve javascript kodlarınızda ki yorum satırlarını kaldırarak tek satıra alma ve minify yapma, sitede süresi geçmiş dosyaların expire date tarihlerini .htaccess ten düzenleme gibi işlemler yapmalısınız. Site açılış hızınız ancak bu şekilde önemli derecede artar. Ayrıca sitelerinize; müzik veya video yüklemek te ,yüklenmeden dolayı açılış hızını düşürecektir. Size tavsiyemiz siteleriniz de müzik veya videolardan kaçınmanızdır.

Sitenizi Seo’ da Zenginleştirmek

Bol bol makale yazın. Evet bol bol makale yazın çünkü boş bir site hiç bir kullanıcının ilgisini çekmez aynı zamanda arama motorlarının da ilgilisini çekmez. Ne iş yapıyorsanız veya siteniz ne ile ilgili ise sitenize bol miktarda doğru bilgiler ile özgün makaleler ve bloglar oluşturun. Bu yazıları oluştururken sitenizin diğer sayfalarında uygulacak olduğunuz başlık, açıklama ve anahtar kelime üçgenin de de çok titiz ve özenli davranın . Başlıklarınız 70 karakteri geçmesin. Açıklamalarınız 260 karakterden uzun olmasın. anahtar kelimeler ile yazınızı şişirmeyin. h1, h2 ve h3 etiketlerini kullanın ve yazınızı vurgulayın. Bunu sadece blog yazılarınız için değil tüm site sayfalarınız için yapın. Yazdığınız yazılarınız en az 300 kelime ve özgün olsun. Sitenizin nasıl yükseleceğini göreceksiniz.

Seo İşlemi Ne Kadar Sürer

Bazen sizlerin de kulaklarına fısıldanıyor olabileceğini düşündüğümüz bir kelimeyi söylüyorum. “Merhaba Biz Google ‘dan Arıyoruz”… Hayır efendim sizi google dan aramıyorlar. Google müşteri hizmetleri konusunda çok iyi ve hatta iyinin de ötesinde. Fakat google sizi aramayacak kadar da yoğun ve kıymetli bir iş yapıyor. Bu firmalar veya firma olarak kendini gösteren şahıslar sizi bir anda 5 kelime de ilk sıraya çıkaracağını söylüyorlar. Böyle bir şey bizce söz konusu olamaz. Çünkü rakip analizi yapmadan, optimizasyon yapmadan, tüm seo görevlerini yerine getirmeden sizi seo ile 5 kelime de çıkarmaları malesef olanaksız. Seo uzun bir işlemdir.

Bir süre analiz, bir süre algoritma, bir süre optimizasyon eğer var ise kategori ve ürün çalışması gibi işlemler uzun süre zaman almaktadır. Sağlıklı bir seo için bu zamana ihtiyaç vardır. Aramam motoru optimizasyonu çalışmasını bitirdikten sonra da sitenin genel durumunu da search colsole dan kontrol ve takip etmeniz gerekmektedir. Çünkü takip etmemeniz dahilinde bazı hataları da gözden kaçırmanız muhtemel. Bunun sebebi ise arama motorlarının dakika başı sitenizi ziyaret etmemesidir. Arama motorları sitenizi indexleyene kadar bir zaman zarfı geçmiş olabilir. Bu zaman zarfında ne gibi hatalardan dolayı site linkinizin çıkmadığını kontrol etmeniz gerekiyor.

Bu uzun sürecin ardından hummalı bir çalışmanın eseri olarak sitenizin ziyaretçi sayısında ki değişimler azımsanmayacak ölçüdedir. Seo Fiyatları da bunun için çok gibi görünse de aslında hakkını vererek yapılan işlemlerdir. Aynı zamanda yine seo fiyatları pahalı gibi görünse de sizi dış dünyaya açan bu işlemler bütününde en ucuz ve en etkili reklamlardır. Umuyoruz ki seo ipuçları konusunda size faydalı olabilmişizdir. Bizden de seo konusunda yardım ve hizmet almak isterseniz lütfen aramaktan çekinmeyin. Çünkü bizler seo ipuçları olarak verdiğimiz her işlemi sizler için de uyguluyoruz. Bir seo danışmanı olarak diğer Seo ipuçları için bizi takip etmeyi unutmayın. Etkili seo teknikleri hakkında ki yazılarımız devam edecek.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.