Seo Nedir?

Seo Nedir

Seo Nedir Diye soran ve merak edenler için sizleri de bilgilendirmek istiyoruz. Search Engine Optimization kelimesinden kısaltılan seo “Arama Motoru Optimizasyonu” anlamına gelir. Seo nun amacı web sitelerinin Google, Bing, Yahoo, Yandex gibi arama motorlarında yapılan web sitelerini ilk sıralara çıkması için yapılan işlemlerdir.

Seo Nedir Ne İşe Yarar?

 

Seo yaptırmak web sitesi için uzunca bir işlemdir. Arama motorların da bir sitenin çıkabilmesi için, arama motorları trendleri ve kurallarına uygun olarak yapılandırılmış olması gerekmektedir. Bu uygulamalar bir çok kurallardan oluşmaktadır. Bu kuralların tümünü uygulamakla ancak seo işlemi gerçekleşmiş olur. Seo yapabilmek için sitenin komplesinin megabyte cinsinde küçültülmüş olması gerekir. Aynı zamanda siteyi çalıştıran site dosyalarının da kurallara uygun şekilde sıkıştırılmış olması şarttır. Bir sitenin siteyi çalışan dosyalarını sıkıştırmak oldukça riskli bir işlemdir. Site tasarımlarını oluşturan css kodlamasının sıkıştırılması, javascript dosyalarının küçültülmesi gibi işlemler çok önemli işlemlerdir. Optimizasyon işlemlerinde yapılması gereken diğer işlemlerden bazıları da site resimlerini küçültmek, Önbellek ayarlarının yapılması, .htaccess dosyasının düzenlenmesi, Gzip sıkıştırılması yapılması, favicon eklenmesi, Bölgesel hedefleme yapılması, site haritalarının oluşturulması, Anahtar kelime, açıklama ve etiketlerin yazılması gibi bir çok işlem de seo ya dahil işlemlerdir.

Fakat seo bunlar ile sınırlı değildir. Yapılan seolar iç seo ve dış seo olarak 2 çeşide ayrılır. Bu saydığımız seo unsurlarının bazıları iç seo çalışması iken bazıları da dış seo çalışmasıdır.

Peki bu iç ve dış seo nedir? Özellikleri nelerdir? Ne yapmak gerekir?

 

İç Seo Çalışması

İç seo çalışması yukarıda saydığımız css kodlarının, javascript dosyalarının ve imajların küçültülmesinin genel adıdır. Fakat sadece minify dediğimiz küçültme işlemini yapmak başlı başına yeretli midir diye sorarsanız cevabımız hayır olacaktır.

Mesela arama motorlarının sizi sık sık ziyaret edebilmesi için sitenizin açılış süresini olabildiğince kısaltmanız gerekir. Örneğin bir kelimeyi Google’ da aradığınızda size 0,25 sn de 125000 sonuç bulundu diye bir yazı çıkartır. Bu bir saniyenin 1/4 ünde ne kadar sonuç çıkardığını ortaya serer. Eğer siteniz 8 sn de açılıyor ise işiniz oldukça zor demektir. Sitenin dosyalarını sıkıştırdıktan sonra önbellekleme işlemini yapmalı, Expired Files dediğimiz bazı süresi geçmiş dosyalarınızı .htaccess dosyanızdan sürelendirmelisiniz. Gtmetrix veya Pagespeed gibi bazı seo araçları sitesinden de iç seo nuz hakkında sorgu yaptırarak sitenizin mevcut durumunu sorgulayabilir, ya da yapmanız gereken işleri adım adım buradan da yapabilirsiniz.

 

Dış Seo Çalışması

Dış seo çalışması sitenizin optimize ve küçültme işleminden sonraki aşamadır. İki işlem yani iç ve dış seo aynı anda yapılabilir. Dış seo dediğimizde sitenin 3. kullanıcılarının size ulaşması için yapılan meta çalışmaları, backlink çalışmaları, sosyal imleme çalışmaları, human.txt çalışmaları, robots.txt çalışmaları, anahtar kelime ve focus keywords dediğimiz odak anahtar kelime çalışmaları ve özgün makale gibi çalışmaları içerir.

Sitenizin dış seosunu yaparken H1, H2, H3 başlık etiketlerinin belirli bir hiyerarşide sıralı olması, Anahtar kelimelerin arama motorlarının istediği şekilde belirli karakter sayısından oluşması seo için önemlidir. Kısacası örneğin bir Google siteyi size nasıl gösteriyorsa, o çerçevede çalışmalar yapmanız gerekir. Site açıklamaları yazdığınız içerik anlamına uygun olmalı ve açıklayıcı olması açısından site açıklaması içerisinde başlığı da geçirebilmeniz yaptığınız işe artı yönde etki sağlayacaktır. Web sitenize arama motorlarının ne sıklıkta uğramasını istiyorsanız ona uygun meta oluşturmanız gerekir. Örneğin web sitenizi günlük olarak güncelliyor iseniz

<meta name=”revisit-aftercontent=”1 days” />
etiketini web sitenizin Head Tag leri arasına yerleştirebilirsiniz.

Bunun gibi bir çok etiket arama motorlarının sizi ziyaret etmesinin seyrini olum yönde değiştirecektir. Fakat önemli olan Bazı etiketleri koyarken o etiketleri laf olsun diye koymanız size zarardan başka bir şey sunmaz. Yukarıda yazdığımız etiketi, sitenizi güncel tutmuyorsanız olumsuz bir hale getirmiş olursunuz.

 

Backlink Çalışması

Backlink yaparken veya bir başka yerden hizmet alırken çok dikkatli davranmanız gerekir. Backlink faydalı olduğu kadar zararlı da bir işlem haline gelebilir. Backlink alırken otomatik backlink atan, verdiğiniz linkin kalıcı olmasını engelleyen her türlü backlink ten kesinlikle kaçmanız gerekir. Aşırı ve kötü backlinkler sitenizi google gözünde zararlı hale getirebilir. sizi spam olarak tanıyabilr ve sandbox a düşürebilir. Bu zararlı backlinklerin tespitini yaptıktan sonra Google Search Console ‘un bir parçası olan disavow ile zararlı bağlantıları sitenizden çekebilirsiniz.

 

Sizlere seonun önemi hakkında bazı bilgiler vermek istiyoruz. Bunları başlıklar halinde sunarsak

  • Web sitenizin bir araba olarak düşünün kaportası çok güzel çok hoş ve çok şık baktığınız da göz alıcı bir güzelliğe sahip. İşte tam bu noktada seo yu düşünmeniz gereken yer bu arabanın motorudur. Eğer seonuz yok ise veya kötü ise o araba sadece şık bir araba olarak kalır ve ne sürat yapabilir ne de sizi taşıyabilir. Kısacası web sitenizi hiç bir yere taşıyamazsınız. Sitenizin göz önünde olması size satış ve geri dönüş sağlayacaktır. Seo da, bir site yapımı kadar site için önemli bir adımdır.
  • Seo çok önemlidir. Çünkü iyi, yapılmış bir seo sitenizi, daha doğrusu sizi temsil eden tasarımınızı ve ürünlerinizi göz önüne sermeye yarar. Eğer dükkanınızın dağ başında herkesten bir haber bir dükkan olmasını istemiyor, sanki en işlek bir cadde de iş yapıyormuşçasına gözler önüne serilmesini istiyor iseniz, doğru yapılan optimizasyon size çok büyük katkılar sağlayacaktır.
  • Seo pahalı gibi görünsede aslında ucuz bir iştir. Bu konuda şöyle düşünmenizi istiyorum. Bir adwords reklamı, facebook reklamı, instagram reklamı için harcaığınız aylık bütçeleri düşündüğünüzde reklam maliyetleriniz yüksek olmalıdır. Bunların amacı sitenizin tık almasını sağlamak ve bilinirliğinizi artırmaktır. Fark ise bu reklamları sürekli veriyor olmanızın gerektiğidir. Seo fiyatları ve maliyetleri ile kıyasladığınız zaman seo nun ne kadar uygun fiyatlara sahip olduğunu göreceksiniz.

 

Peki Nelere Dikkat Etmeliyim?

  • SEO işlemi yaptırdıktan sonra sitenizi mutlaka pagespeed testlerine sokunuz. Sitenizin hızlandığını hızlanmadığını böyle görebilirsiniz. Bu kanallardan size GtMetrix ve Google ‘ın Page Speed Insight test araçlarını kullanmanızı tavsiye ederiz.
  • Sitenize yaptığınız veya yaptırdığınız backlinkler için backlinkchecker gibi sitelerden analizini yaptırınız.Eğer onbinlerce sitede backlinkiniz var ise bu iyi bir şey değildir. Çünkü kimse manuel olarak onbinlerce siteye backlink çalışmasını manuel olarak yapmaz.Sandbox a düşme ihtimalini asla unutmayın.
  • Sitenizi wmaracı sitesinden title, description, h1 etiketleri, resim alt etiketleri gibi özellikleri kontrol eden faydalı bir siteden test edebilirsiniz.
  • Makalelerinizin özgün olup olmadığını yardımcı tarayıcı site tabanlı kontrol tester sitelerden geçirerek kontrol edebilirsiniz. Hiç bir arama motoru kopya içerik sevmez.
  • Web sitelerinize yazdığınız bir yazı için yüzlerce anahtar kelime eklenmesinden kaçının. Çünkü bu devir bitti.
  • Sitenizin W3 standartlarına ugyunluğunuz kontrol etmek için validator.w3.org  sitesinden analizini yapabilirsiniz.

Seo nedir, seo nedir ve niçin yapılır sizlere bu konuda bilgi paylaşmak istedik bir sürç-i lisan ettiysek affola. Umuyoruz ki faydalı bir yazı dizisi olmuştur. Seo nedir hakkında bilgi almak içinde firmamız ile irtibata geçebilirsiniz. Seo firmaları içerisinde iyi bir konuma sahip olan Aurora Yazılım dan referans isteyebilir ayrıca da bizimle çalışabilirsiniz. Seo ipuçları yazımızda da yine detaylı olarak sizlere bilgi vermeye devam edeceğiz.

 

 

Bu da sayfamızın optimizasyon puanı.

seo durumu kontrolü

Seo kontrol

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.